kadına şiddet

Şiddeti görmezlikten gelen herkes, sen de dahil, şiddeti uygulayan kadar suçlu..

Hürriyet

Koca Dayağından Ölümüne Kaçış

Hürriyet Gazetesi bu haberde normal haber formatının dışına çıkarak, haberin video görüntüsünü yayınlamıştır. Video görüntüsü üzerinden de haberi yazmıştır. Hard news formatındaki bu haber aslında kelimelere gerek kalmadan, sadece görsel olarak da her şeyi anlatmaktadır. Haber metninde olayın kişileri kısaca tanıtılmış, olayın nasıl olduğu aktarılmış, daha sonra da Suna K’ya çarpan minibüs şoförüyle, kocasının ifadelerine yer verilmiştir. Olayı takip eden günlerde yeni bir gelişme olup olmadığını duymamamız aslında bu tarz haberlerin şiddeti haber yapmak için mi yoksa görseli kullanarak okunur olmak ve dikkat çekmek için mi yayımlandığı akıllarda soru işareti yaratıyor.

Otomobilde El ve Ayakları Bağlı Şekilde Bulundu

Sinema oyuncusu ve yapımcı Ferhat Gündoğdu, iddiaya göre evi terk edip Adana’ya giden eşi Zeynep Gündoğdu’yu, dövüp, el ve ayaklarını koli bantıyla bağlayıp, cipiyle İstanbul’a götürdüğü sırada Aksaray’da polis tarafından yakalandı, alt başlığıyla verilen bu haber ilk başta şiddet olayına dikkat çekmek için verilmiş gibi görünüyor. Ancak, olayın kahramanının ünlü biri olması bu haberin ‘magazin’ bölümünde yayımlanmasına neden oluyor. Bu da medyanın-Hürriyet Gazetesi’nin olayı nasıl ve ne önemde ele aldığını gösteriyor. Amaç burada kadına yapılan şiddete dikkat çekmek değil de magazinsel bir olayı paylaşmak imajını oluşturuyor. Ayrıca haber sitesinin foto-galeri ve web tv kısmında görsel ve video görüntülerle de haber desteklenmeye çalışılıyor.

Tekirdağ’da Alkollü Koca Dehşeti

Malkara ilçesinde alkollü eşinin balta sapıyla darbederek bacaklarını kırdığı ve yaklaşık 10 gün bu şekilde evde beklettiği kadın, ziyaretine gelen kızı tarafından hastaneye kaldırıldı, alt başlığıyla yayımlanan haberde, kadını bulan kızıyla, şiddeti uygulayan kocanın ifadelerine yer verilmiş. Ayrıca, haber web tv kısmında video görüntüsüyle destekleniyor. Bu haber de daha sonraki günler takip edilmemiş. Yani medya yine haberi yapıyor ancak yaptığı haberin takipçisi olmuyor. Bir de bu tarz haberlerde şiddeti uygulayan kişilerin ‘pişmanlık’ lafları sıkça yer alırken, şiddete maruz kalan kadınların ifadelerini okuyamıyoruz. 

Kadın Öğretmenden Müdür Beni Dövdü Şikayeti

Antalya’da Dr. İlhami Tankut İlköğretim Okulu’nda rehber öğretmen 46 yaşındaki Yeter Türkmen, okulun müdürü Fatih Iltar’ın makam odasında kendisini dövdüğü iddiasıyla şikayetçi oldu. Dayak iddiasını yalanlayan müdür Iltar da kendisine hakaret ettiği iddiasıyla öğretmenden şikayetçi oldu. Müdür hakkında soruşturma açılırken, öğretmen başka okulda görevlendirildi, alt başlığıyla verilen haberde, öğretmenin müdürden şiddet gördüğü yönündeki iddiasına yer verilmiştir. Haber, hem iddia sahibinin, hem de şiddeti uyguladığı iddia edilen müdürün ifadelerine yer vermiştir. Böylece haber, her iki tarafı da mağdur etmeden verilmiştir.

Lisede Dehşet

Malatya’da 26 yaşındaki Süleyman Yıldız, aşkına karşılık vermeyen lise son sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Havva Akyıldız’ı tabancayla öldürdükten sonra, aynı silahla intihar etti, alt başlığıyla yayımlanan haber, kadına yönelik şiddetin lise sıralarına kadar düştüğünün somut örneğini gözler önüne seriyor. Bu tarzda haberlerin, bu haberde de olduğu gibi, kuru ve kısa olarak geçilmemesi gerekiyor. Habere ek olarak, uzmanların görüşlerine de yer verilebilir.

Beşiktaş Çarşısı’nda Rehine Krizi

Beşiktaş’ta boşanma davası süren eşini tabancayla rehin alan işsiz Serkan S (27), yaklaşık 3 saat sonra ikna edilerek teslim oldu, alt başlığıyla yayımlanan haberde, olayla ilgili foto-galeri ve video bölümleri de yer almaktadır. Haberde ayrıca, olay nedeniyle yolun bir süre trafiğe kapatılmasıyla şarkıcı Yavuz Bingöl ile klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici’nin saatlerce arabalarında beklemek zorunda kaldıkları belirtilerek yaşanan olay magazinselleştirilmiştir.

7 Çocuklu S.T Ölümün Kucağında

Emel Armutçu tarafından kaleme alınan bu özel haberde, Siirt’in Eruh ilçesinde 12 çocuklu bir ailenin 38 yaşındaki kızlar Ş.T’nin kendisinden 20 yaş büyük kocasından gödüğü şiddeti ele alınıyor. Haberde kullanılan görselde Ş.T’nin yüzünü görmüyo oluşumuz, muhabirin konuya olan hassasiyetini de açıklıyor. Ş.T, yıllarca yaşadığı tüm vahşeti anlatıyor ve haberin sağ tarafında da Aile İçi Şiddet Yardım Hattı’nın telefon numarası verilerek, haberi okuyan ve belki de şiddet gören kadınlara yol gösteriyor. Haber her bıyutuyla ele alınmış. Muhabir, hem Ş.T’nin ifadelerie ver vermiş, hem de yalan söylediğini inanan görüşlerin olduğunu da haberine eklemiş. Habere bütünüyle bakıldığında olayı dikkatli bir dil ve görselle ele aldığı görülmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: